انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
ارائه كنندگان
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

تگ محصولات
EDMANcenter Telegram
EDMANsanat Telegram
WOODAS
فروشگاه بلبرینگ پلارد
نویسندگان مقالات
info@edmancenter.com (edmancenter)
مقالات
مقالات جدید
تمامی مقالات
تمامی موضوعات
 ابزارآلات (41)
 ایده های خلاقانه (32)
 دستورات غذایی -> (35)
 دکوراسیون (25)
 لوازم آشپزخانه (3)
 وسایل خلاقانه دست ساز (61)
RSS مقالات
آخرین ویدیوها
پرداخت آنلاین
پرداخت از طریق کارت بانک های عضو شبکه شتاب

آموزش استفاده ایمن و صحیح از اره عمودبر

آشنایی با اره عمودبر
قبل از شروع کار بهتر است که نگاهی به ارۀ خود بیاندازید و ببینید که چه ویژگی هایی دارد و هر کدام از قطعات آن چه کارایی هایی دارد.همۀ اره ها شبیه یکدیگر نیستند بعضی از اره ها قابلیت های خاصی مانند قابلیت برش چرخشی و یا برش اریب دارند.می توانید دستورالعمل دستگاه را مطالعه کنید تا شناخت کافی نسبت به آن داشته باشید.
کلید تنظیم سرعت :
خیلی از اره ها قابلیت تنظیم سرعت برای برش مواد مختلف را دارند.برای مثال در برش فلز ، سرعت باید کم باشد تا تیغه در بهترین حالت خود باشد.در هنگام برش پلاستیک نیز باید از سرعت کمتری استفاده کنید تا از آب شدن پلاستیک جلوگیری نمایید.
حرکت چرخشی : 
بعضی از اره ها قابلیت حرکت چرخشی نیز دارند ، به این معنا که ارۀ شما محوری را در تیغه ایجاد می کند که منجر به حرکت بالا و پایین تیغه می گردد.این دسته از اره ها سرعت قابل توجهی نسبت به اره های ساده دارند.با استفاده از دستگیره چرخشی می توانید محور اره را کاهش و یا افزایش دهید.
تنظیم شیب : 
بعضی از اره ها قابلیت تنظیم اریب و صفحه پایه محور خاصی دارند که منجر به برش زاویه دار در داخل چوب و دیگر مواد می شود.ممکن هست که شما نیازی به این ویژگی ها هر روز نداشته باشید.عملکرد برش اریب اره ها قابلیت برش نهایتا تا زاویه 45 درجه را دارند.
کلید قفل کن : 
ماشه دستگاه باعث خاموش و روشن شدن آن می گردد.بعد از روشن کردن ، چند ثانیه ای طول می کشد تا دستگاه شروع به حرکت کند.کلید قفل کن برای برش های طولانی مناسب می باشد.هنگامی که ماشه را نگه داشته اید ، حالت قفل کن را بزنید حالا شما می توانید ماشه را رها کنید در حالی که اره به کار خود ادامه می دهد.
تیغه و گیره تیغه :
اره های عمودبر دارای مکانیزم های متفاوت قفل کن برای ایمنی و تعویض تیغه اره می باشند.ساده ترین روش تعویض تیغه بدون ابزار می باشد ، اما خیلی از مدل ها از کلید استاندارد شش گوش برای این کار استفاده می کنند.

نکات ایمنی در استفاده از اره عمودبر  :
● بسته به نوع موادی که دارید می برید ، اره ها گرد و خاک در حین کار به وجود می آورند.از ماسک و عینک ایمنی در حین کار استفاده کنید.
● مراقب سیم برق باشید.سیم را از مسیر برش دور نگه دارید و مطمئن شوید که به اندازه کافی بلند باشد تا در حین کار دچار مشکل نشوید.
● تمامی وسایلتان را از تیغه دور نگه دارید.قبل از تنظیم تیغه کاملا مطمئن شوید که دستگاه در برق نباشد و یا باطری آن را درآورده باشید.
● مطمئن شوید که تیغه شما تیز باشد و مناسب کارتان انتخاب کرده باشید.تیغه های قدیمی شکننده بوده و تمایل به انحراف از مسیر برش را دارند که ممکن است به شما و یا قطعه کار شما آسیب برساند.

انتخاب صحیح تیغه اره 
رایج ترین اشتباهی که در کار با اره عمودبر پیش می آید ، انتخاب اشتباه تیغه اره می باشد.اره ها قابلیت برش انواع مختلفی از مواد از تخته های چن لایه تا ورقه ها را دارند اما اگر تیغۀ اشتباهی انتخاب کنید نتیجۀ کار مطلوبی نخواهید داشت.  

مدل های Shank :
خیلی مهم می باشد که تیغه درستی را برای اره انتخاب کنید.قبل از انتخاب تیغه نوع میله اره عمودبر را بررسی کنید.اره های عمودبر مارک Ryobi معمولا تیغه های T-Shank برایشان مناسب می باشد در حالی که تیغه های مدل U-Shank خیلی متداول می باشد.
سایز و مقدار دندانه : 
هر چه قدر دندانه ها بزرگ تر باشند ، سرعت برش بیشتر بوده و برش سخت تری خواهد بود اما هر چه قدر دندانه ها کوچکتر باشند ، سرعت برش کمتر بوده و نتیجه برش صاف تری خواهید داشت.تعداد دندانه های تیغه به صورت T و یا TPI دندانه در هر اینچ نمایش داده می شود.
تیغه های باریک و تیغه های پهن : 
تیغه های پهن مناسب برای برش های طولانی و مستقیم و تیغه های باریک مناسب برای برش های منحنی می باشد.حداقل باید 3 یا 4 عدد از دندانه های تیغه در حین برش با قطعه در تماس باشد.
کاربردهای ویژۀ تیغه :
خیلی از تیغه ها مخصوص چوب های نرم و سخت ، پلاستیک ها و فلزات می باشند.

نحوه ایجاد برش با استفاده از ارۀ عمودبر 
تا الان با انتخاب تیغه مناسب با نیازتان و قسمت های مختلف دستگاه آشنا شده اید.نحوه استفاده از دستگاه یک موضوع کلی بوده که بستگی به نوع مواد و پیچیدگی نوع برش شما دارد.

چیزهایی که به آن احتیاج دارید :
1.ارۀ عمودبر
2.تیغه اره مناسب
3.ماسک و عینک ایمنی
4.محافظ نگه دارنده و میز کار
5.ابزارهای اندازه گیری مانند الگو ، مداد ، متر اندازه گیری و ....
6.گیره
7.محیطی امن و مناسب
1.جا دادن تیغه اره
بعد از انتخاب تیغه اره مناسب ، مطمئن شوید که دستگاه در برق نمی باشد و یا باطری آن را درآورده باشید ، سپس تیغه را جا بزنید.گیره تیغه را آزاد کنید ، تیغه را در جای خود نگه دارید.حواستان باشد که تیغه در گیره تکان نخورد.
2.آماده سازی قطعه کار
خط برش را روی قطعه کار اندازه گیری کرده و مشخص کنید.اگر می خواهید سوراخی در قطه ایجاد کنید ، مانند سوراخ در سینک یا سوکت برق ، باید گرد بکشید.برای مدل های دیگر ابتدا باید الگوی آن را بکشید.قطعه کار را با گیره روی میز کار محکم کنید تا میزان حرکت آن را کاهش دهید.این کار باعث می شود دو دست شما در حین کار آزاد باشد و لزومی به نگه داری قطعه کار نباشد.
3.تنظیمات برش دستگاه را تنظیم کنید
اگر ارۀ شما قابلیت تنظیم سرعت و حرکت های چرخشی را دارد ، الان زمان این می باشد که آنها را تنظیم کنید.به یاد داشته باشید که هر چه قدر تنظیم سرعت و حرکت چرخشی بالاتر باشد ، برش سریعتر و آسان تر خواهد بود اما نتیجه کار سخت می شود.برای فلزات و سرامیک بهتر است از سرعت کمتر و حرکت چرخشی کمتری استفاده کنید.برای کارهای چوبی ، تنظیمات بالاتر را انتخاب کنید.می توانید اصلاحات لازم را با کاغذ سمباده انجام دهید.
4.هم خط کردن و بریدن
اره خود را با خط برش قطعه کار هم خط کنید.صفحه پایه را در موقعیت مناسبی قرار دهید.ماشه را به آرامی به سمت پایین بکشید و صبر کنید تا به سرعت مورد نظر برسید.صفحه پایه باید صاف روی قطعه کار قرار گیرد.

5.مسیر برش را پیش بروید
وقتی به سرعت مورد نظر رسیدید ، اره را داخل قطعه کار فشار دهید.تیغه اره را در مسیر حرکت خود راهنمایی کنید تا به تدریج عقب اره در خلاف مسیر تیغه تاب بخورد.اگر زیاد از حد فشار دهید دستگاه به سمت عقب ضربه وارد می کند.حرکت آنی به سمت جلو را کم کنید.حرکت سریع باعث خراب شدن تیغه ، خارج شدن از خط برش ، متلاشی شدن قطعه کار و آسیب رسیدن به موتور دستگاه می گردد.اگر مسیر برش توسط خاک اره ها نامشخص شود،می توانید همیشه برش را متوقف کنید.مواد اضافی را بردارید مقداری استراحت کنید و دوباره از جایی که متوقف کرده اید شروع به کار کنید.قبل از شروع مجدد مطمئن شوید که به سرعت مورد نظر رسیده اید.
توجه : اگر برش مستقیم دارید انجام می دهید ، می توانید یک قطعه چوب راهنما را با گیره به قطعه کار وصل کنید.طول قطعه چوب وصل شده موازی خط برش خواهد بود و باعث می شود که دستگاه برش های اضافی نداشته باشد.
6.برش را تکمیل نمایید
برش را تکمیل کنید و مطمئن باشید که هر گونه مواد ، سیم برق و یا هر چیزی که مشکل ایجاد می کند را از سر راه قطعه کار بردارید.اگر در حین کار هر گونه موادی در سر راه مسیر برش قرار گیرد منجر به خرد شدن قطعه کار و آسیب دیدن تیغه اره می گردد.
کار شما تمام شده است و باید دستگاه را خاموش کنید.می توانید با استفاده از کاغذ سمباده برآمدگی های لبه را سمباده بزنید.

این مقاله در تاریخ يكشنبه، 01 مرداد، 1396 منتشر شده است.
     
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر
     

محصولات مرتبط با این مقاله:

اره عمود بر 78101 زوودوس
اره عمود بر 78101 زوودوس