انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
ارائه كنندگان
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

تگ محصولات
EDMANcenter Telegram
EDMANsanat Telegram
WOODAS
فروشگاه بلبرینگ پلارد
نویسندگان مقالات
info@edmancenter.com (edmancenter)
مقالات
مقالات جدید
تمامی مقالات
تمامی موضوعات
 ابزارآلات (41)
 ایده های خلاقانه (32)
 دستورات غذایی -> (35)
 دکوراسیون (25)
 لوازم آشپزخانه (3)
 وسایل خلاقانه دست ساز (61)
RSS مقالات
آخرین ویدیوها
پرداخت آنلاین
پرداخت از طریق کارت بانک های عضو شبکه شتاب

آموزش نکات ایمنی در استفاده از دریل ها

نحوه استفاده صحیح از دریل

1.آماده سازی برای دریل کاری 
از لباس ایمنی و عینک ایمنی استفاده کنید . از پوشیدن لباس های گشاد و جواهرات آویزان خودداری کنید زیرا هنگامی که خم می شوید به دستگاه گیر می کند. از عینک ایمنی در حین کار استفاده کنید تا مانع از پرتاب شدن خرده های معلق در هوا به سمت چشمتان شوید. 
طرز استفاده صحیح از دریل
2.از محافظ گوش در دریل کاری های مداوم استفاده کنید
یک دریل برقی دستی 90 دسی بل صدا ایجاد می کند که در استفاده های طولانی مدت به گوش شما آسیب می رساند.بیشتر دریل های شارژی به اندازه کافی آرام می باشند که احتیاجی به استفاده از محافظ گوش ندارند . دریل های ضربه ای پر صداترین نوع دریل ها می باشند که بیشتر از 100 دسی بل تولید صدا می کنند که هنگام استفاده از آنها حتما باید از محافظ گوش استفاده نمایید.
استفاده صحیح از دریل ها
3.از ریه های خود محافظت نمایید
در صورتی که پروژه شما گرد و خاک زیادی تولید می کند از ماسک استفاده کنید . برای کارهای کوتاه مدت از ماسک استفاده کنید اما برای کارهای طولانی مدت و یا کارهای پرمخاطره از دهان بند طبی استفاده کنید.
دهان بندهای طبی انواع متفاوتی متناسب با شرایط کاری دارند بنابراین در انتخاب آن دقت کنید.
نکات ایمنی در استفاده از دریل ها
4.مته مناسب را انتخاب کنید
انتخاب نادرست مته باعث شکسته شدن آن و یا قطعه کار می گردد.شما می توانید از مته همه کاره برای انواع چوب ، از مته مصالح برای انواع سنگ ، آجر و بتون ، از مته HSS  برای فلزات ، از مته الماسه برای انواع سطوح سخت و شکننده مانند ظروف چینی ، شیشه و کاشی های مینا استفاده کرد . طراحی های متفاوتی و انواع گوناگونی مته وجود دارند در صورت نیاز می توانید با کارشناس مشاوره کنید و یا دستوالعمل آن ها را مطالعه کنید تا مته مناسب برای کار خود استفاده کنید.
هنگامی که می خواهید یه سوراخ برای پیچ ایجاد کنید راهی برای تشخیص سایز مناسب مته وجود دارد.شما می توانید پیچ را به بالا و پشت مته نگه دارید مته باید شفت پیچ را بپوشاند اما رزوه پیچ باید از هر دو طرف مشخص باشد.
نکات ایمنی در استفاده از دریل ها
5.قرار دادن محکم مته داخل سه نظام دریل
سه نظام گیره داخل فک دریل می باشد که مته را نگه می دارد تا بچرخد . برای تعویض مته مطمئن شوید حتما که دریل خاموش باشد و از برق کشیده شده باشد سپس سه نظام را با چرخاندن آن شل کنید . با توجه به نوع دریل این کار را می توانید با دست انجام دهید و یا از کلید سه نظام تعبیه شده در بالای دریل و یا کنار دسته استفاده نمایید.مته را داخل سه نظام کنید و آن را سفت کنید و مطمئن شوید که مته به صورت مستقیم و محکم داخل سه نظام قرار گرفته باشد.
هر سه نظام دارای حداکثر اندازهای است که معمولا سایزهای سه نظام 1/4 اینچ ، 3/8 اینچ و 1/2 اینچ می باشد.شفت مته باید کوچکتر از این سایز باشد اما نوک آن می تواند بزرگتر باشد.
سپس می توانید دریل را روشن کنید و به چرخش مته نگاه کنید اگر از سمتی به سمت دیگر تلو تلو بخورد نشان دهنده این می باشد که مته خم شده است و یا به خوبی جا نیافتاده است و باید مته را دور بیاندازید زیرا در حین دریل کاری به راحتی می شکند.
نکات ایمنی هنگام استفاده از دریل
6.با گیره نگه داشتن قطعات کوچک
اگر می خواهید قطعات کوچک و یا شل را دریل کاری کنید باید حتما قبل از شروع به کار قطعه را با گیره محکم نگه دارید.قطعه را با دست خود در حین دریل کاری نگه ندارید زیرا ممکن است به دست شما آسیب برساند.
استفاده ایمنی از دریل ها
7 . نگه داری صحیح سیم برق
اگر دریل شما سیم دارد ، در هنگام استفاده حواستان باشد سیم از پریز کشیده نشود . هیچ وقت دریلی را که سیم آن به برق وصل می باشد را بلند نکنید و در محیط های خیس و یا مرطوب سعی کنید از دریل های شارژی استفاده کنید.
نکات ایمنی در استفاده از دریل ها
8.دریل کاری در اندازه کوچک
در بسیاری از مواقع ، برای داشتن نتیجه بهتر شما میتوانید مته کوچکتر از سایز سوراخ استفاده نمایید.ابتدا یک سوراخ کوچک و سطحی ایجاد کنید سپس مته را عوض کنید تا به اندازه ای که می خواهید برسید.این کار مانع از لیز خوردن مته ، ترک برداشتن چوب و دیگر خسارات در حین کار می شود.
مواد کمی هستند که بسیار حساس می باشند و احتیاج به مراقبت زیاد دارند مانند شیشه و سرامیک.با استفاده از نوار چسب جایی را که می خواهید سوراخ کنید یک علامت بذارید تا از لیز خوردن و خورد شدن جلوگیری نمایید . به جای دریل کردن محل سوراخ می توانید دریل را روی علامت گذاشته و با یک چکش به آرامی به آن ضربه بزنید تا یک سوراخ ایجاد کنید.
نکات ایمنی در استفاده از دریل ها
9.دریل کاری با فشار مداوم
دریل را محکم نگه دارید و در محلی که می خواهید دریل کاری کنید فشار دهید.اگر نیروی زیادی باید وارد کنید تا سوراخ را دریل کنیدحتما از مته اشتباهی دارید استفاده می کنید و باید مته را سریعا عوض کنید.
مراحل استفاده از دریل
10.تنظیم کلاچ
هر دریلی یک گلویی چرخشی برای تنظیم نیروی گشتاور دارد که معمولا روی آن ها عددهایی نوشته شده است . هر چه اعداد بالاتر باشد نیروی گشتاور بیشتری ( نیروی چرخشی ) دریل اعمال می کند . اگر مشکل نفوذ کردن به داخل مواد را دارید می توانید نیروی گشتاور را افزایش دهید و اگر عمیقا دارید دریل کاری می کنید و این ممکن است آسیب برساند می توانید نیروی گشتاور را کاهش دهید.
نکات ایمنی در استفاده از دریل ها
11.از بیش از حد گرم شدن مته بپرهیزید
اگر داخل مواد سخت دریل کاری می کنید و یا با سرعت بالا دریل کاری می کنید ، دریل ممکن است با اصطحکاک زیادی مواجه شود.که باعث گرم شدن سریع مته می گردد ، رنگ نوک مته قرمز می شود و ممکن است باعث سوختن قطعه کار گردد.
با سرعت پایین دریل کاری کنید و تنها وقتی که دریل به خوبی عمل نمیکند سرعت را به آرامی بالا ببرید.اگر داخل مواد سخت دریل کاری می کنید و یا قصد ایجاد سوراخ های زیادی داخل هر موادی را دارید با سرعت پایین این کار را انجام دهید و گهگاهی دستگاه را متوقف کنید تا خنک شود.
هنگامی که بر روی سطوح شیشه ای ، سرامیکی و یا سنگ دریل کاری می کنید از منبع آب برای خنک کردن مته می توانید استفاده کنید به طوری که یک سدی را اطراف محیط دریل کاری ایجاد کنید ناحیه را با آب پر کنید که به راحتی وارد سوراخ شود ، مته بالا و پایین می رود که باعث برخورد آب به نوک آن می گردد  . حتی اگر مته به نظر داغ نمی آید قبل از لمس کردن آن اجازه دهید تا خنک شود.
نکات ایمنی در استفاده از دریل
12.مته گیر کرده را هرگز فشار ندهید
هرگاه مته داخل مواد گیر کرد ، سعی نکنید با تکان دادن دریل آن را بیرون بیاورید.دریل را از برق بکشید ، مته و سه نظم را جدا کنید ، و با استفاده از دستورالعمل مته را در بیاورید.

این مقاله در تاریخ چهارشنبه، 04 مرداد، 1396 منتشر شده است.
     
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر
     

محصولات مرتبط با این مقاله:

دریل 56203 زوودوس
دریل 56203 زوودوس
دریل چکشی 57301K زوودوس
دریل چکشی 57301K زوودوس
دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی M18BPD-153C میلواکی
دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی M18BPD-153C میلواکی
دریل پیچ گوشتی شارژی 95102B زوودوس
دریل پیچ گوشتی شارژی 95102B زوودوس
دریل پیچ گوشتی شارژی S-203 وسترن
دریل پیچ گوشتی شارژی S-203 وسترن
دریل 56302 زوودوس
دریل 56302 زوودوس
دریل چکشی 57301 زوودوس
دریل چکشی 57301 زوودوس
دریل چکشی 57306 زوودوس
دریل چکشی 57306 زوودوس
دریل چکشی S-305 وسترن
دریل چکشی S-305 وسترن
دریل پیچ گوشتی شارژی M18BDD-153C میلواکی
دریل پیچ گوشتی شارژی M18BDD-153C میلواکی
دریل 56303 زوودوس
دریل 56303 زوودوس
دریل 56201 زوودوس
دریل 56201 زوودوس
دریل چکشی 57304 زوودوس
دریل چکشی 57304 زوودوس
دریل پیچ گوشتی S-302 وسترن
دریل پیچ گوشتی S-302 وسترن
دریل 2 دور چکشی SB2E850RZ آاگ
دریل 2 دور چکشی SB2E850RZ آاگ
دریل پیچ گوشتی شارژی 95106B زوودوس
دریل پیچ گوشتی شارژی 95106B زوودوس
دریل پیچ گوشتی شارژی S-303 وسترن
دریل پیچ گوشتی شارژی S-303 وسترن