انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
ارائه كنندگان
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

تگ محصولات
EDMANcenter Telegram
EDMANsanat Telegram
WOODAS
فروشگاه بلبرینگ پلارد
نویسندگان مقالات
info@edmancenter.com (edmancenter)
مقالات
مقالات جدید
تمامی مقالات
تمامی موضوعات
 ابزارآلات (41)
 ایده های خلاقانه (32)
 دستورات غذایی -> (35)
 دکوراسیون (25)
 لوازم آشپزخانه (3)
 وسایل خلاقانه دست ساز (61)
RSS مقالات
آخرین ویدیوها
پرداخت آنلاین
پرداخت از طریق کارت بانک های عضو شبکه شتاب

جایگزینی قدرتمند برای کامپیوتر های مدل ساز آب و هوا، در راه است.

خلاصه خبر:

مرکز تحقیقات جوی، تصمیم دارد ابر کامپیوتر شایان را، اواخر امسال نصب و اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار دهد.

متن کامل خبر:

شایان (مرکز ایالت وایومینگ در امریکا)، وایومینگ. اسوشیتدپرس- مقامات در روز دو شنبه اعلام کردند که یکی از قدرتمندترین کامپیوتر های دنیا که به تحقیقات در زمینه تغییرات جوی و آب هوایی و دیگر تحقیقات مربوط به کره زمین، اختصاص داده شده بود قرار است در سال 2017 با دستگاهی جایگزین شود که حتی از این ابر کامپیوتر نیز سریع تر عمل می کند.

مرکز بین المللی تحقیقات جوی اعلام کرد که ابرکامپیوتر یلواستون، واقع در ایالت وایومینگ امریکا، در حال حاضر یکی از 60 کامپیوتر سریع جهان است. این ابرکامپیوتر جدید که شایان نام دارد حداقل 2/21 بار قدرتمند تر خواهد بود.

شایان با قابلیت 5.3 کوادریلیون (عدد یک با پانزده صفر در جلو آن، 1,000,000,000,000,000) یا پتافلاپ (معادل یک هزار تریلیون) در هر ثانیه، 100000 بار سریع تر از یک کامپیوتر معمولی خانگی عمل می کند.

مرکز اعلام کرد که این سرعت جزئیات بی سابقه ایی را در پیش بینی تغییرات آب و هوایی از جمله جلوه های مدل سازی منطقه ای، ارائه خواهد داد.

ریچ لافت، مدیر مرکز تکنولوژی، اظهار داشت کامپیوتری با قدرت بیشتر به محققان اجازه خواهد داد تا نتایج را در رزولوشن های بالاتر ببینند مثل تصاویری که در تلویزیون دارای تراکم بالای پیکسل هستند یا یک تلسکوپ قویتر که تعداد کهکشان های دور بیشتری را نمایان می سازد.

دانشمندان از سال 2012 از ابر کامپیوتر یلواستون واقع در نزدیکی شایان، برای انجام یک سری تحقیقات از جمله مدل سازی آلودگی هوا و جریان های اقیانوس ها، استفاده می کنند.

مرکز تحقیقات جوی، تصمیم دارد شایان را اواخر امسال نصب و اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار دهد.  

 

(طبق محاسبات سرعت سوپر کامپیوتر ها، سرعت سوپرکامپیوتر بر اساس FLOPS محاسبه می‌شود که مخفف عملیات دقیق شناور در هر لحظه می‌باشد و معمولا هم یک پسوند SI مثل ترا یا پتا با آن است. در حالت ترا بودن آن را TFLOPS ترافلاپ ده به توان 12 FLOPو در حالت پتا بودن PFLOPS پتافلاپ ده به توان پانزده می‌گویند. این محاسبه بر اساس مقیاسی که مارتیس بزرگ را تجزیه ی(LU decomposition) می‌کند صورت می‌گیرد. این نمونه مسایل حقیقی را بررسی می‌کند اما خیلی راحت تر از محاسبهٔ مسایل دنیای واقعی است.)

آمار مربوط به این مطلب:

تعداد بازدید:829

نظرات

بازگشت