انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
ارائه كنندگان
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

تگ محصولات
EDMANcenter Telegram
EDMANsanat Telegram
WOODAS
فروشگاه بلبرینگ پلارد
نویسندگان مقالات
info@edmancenter.com (edmancenter)
مقالات
مقالات جدید
تمامی مقالات
تمامی موضوعات
 ابزارآلات (41)
 ایده های خلاقانه (32)
 دستورات غذایی -> (35)
 دکوراسیون (25)
 لوازم آشپزخانه (3)
 وسایل خلاقانه دست ساز (61)
RSS مقالات
آخرین ویدیوها
پرداخت آنلاین
پرداخت از طریق کارت بانک های عضو شبکه شتاب

دریاچه پوپو به تاریخ پیوست

خلاصه خبر:

دریاچه ایی با اندازه ای معادل دو برابر لس آنجلس، بخار شد و ممکن است هرگز جایگزین نشود.

متن کامل خبر:


استخوان های ماهی ها، پرندگان مرده و قایق های رها شده در کرانه خشک دریاچه ایی که زمانی دومین دریاچه بزرگ بولیویا بود دیده می شوند. دریاچه پوپو  به معنای واقعی خشک شده است، گونه های زیستی تلف شده و صدها نفر از مردم کار خود را از دست داده اند. به گزارش اسوشید پرس، این دریاچه که زمانی اندازه ایی معادل دو برابر لس آنجلس داشت، تنها دو درصد از اندازه واقعی خود آب در بر دارد و در ماه دسامبر به صورت رسمی خشک شده اعلام شد.

مقامات اظهار داشتند که ال نینو { ElNino Southern Oscillation  ENSO ترکیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است. برای نخستین بار واکر (1932) و بلیس (1937) بر وجود نوسانی در فشار سطح و در مقیاس جهانی اشاره کردند و آن را نوسان جنوبی SO نامیدند . بدین سان SO یک الگوی ارتباط از راه دور جهانی در اتمسفر است و به دلیل تمیز آن از سایر الگوهای ارتباط از راه دور ( بویژه نوسانات اطلس شمالی و آرام شمالی ) جنوبی نامیده شده است . مراکز عمل SO توسط یک گردش مداری شرق به غرب در امتداد صفحه استوا همراه با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام به یکدیگر مربوط می شود و به این ترتیب گردش شکل می گیرد که توسط بژرگنس (1969) گردش واکر نامیده شد . ال نینو مولفه اقیانوسی ENSO است و با دگرگونی های بزرگ در دماهای سطح دریا در منطقه آرام حاره ای پدیدار می شود. } به عنوان مقصر اصلی خشک شدن این دریاچه و ناپدید شدن آن شناخته است. این دریاچه واقع شده در دشتی در منطقه ای نیمه خشک نزدیک آند، 12000 پا بالاتر از سطح دریا، دارای محدوده ای معادل 977 مایل مربع به طور کامل خشک شد و به تاریخ پیوست. متخصصان معتقدند این بار بازگشتی برای آن وجود ندارد.

میلتون پرز، محققی که در این زمینه تحقیق میکند، به اسوشید پرز گفت بعید می دانم دیگر قادر باشیم انعکاس لاجوردی پوپو را ببینیم. این بدین دلیل است که وقایع آب و هوایی ال نینو به دلیل بالا رفتن دمای کره زمین، قوی تر و شدیدتر می شوند و این اجازه را به دریاچه نمی دهد تا بعد از یک فصل خشک خود را بازیابی کند و این وضعیت بدتر خواهد شد. پرز گفت که منطقه در طول 60 سال گذشته، افزایش دمایی معادل 0.9 درجه سلسیوس داشته که باعث شده آب دریاچه چیزی در حدود سه برابر مقدار معمول تبخیر شود. 

آمار مربوط به این مطلب:

تعداد بازدید:1047

نظرات

بازگشت